A víz elpárolgása felelős a hűvös érzetért, amit a bőrünkön is érzékelünk, amikor az a levegőből hőt von el. Ehhez a folyamathoz a víz felhasználja a levegő szárazságtartalmát és a környezeti hőmérsékletet is.
Nagynyomású (70 bar) szivattyú segítségével, speciálisan a kültéri hűtéshez kialakított fúvókák porlasztott vízszemcséket juttatnak ki a levegőbe, amelyek minden esetben 10 mikron méretnagyságnál is kisebbek kevesebb, mint az emberi hajszál keresztmetszete”.
A porlasztott apró vízszemcsék a levegőben lévő környezeti hőt felhasználva rendkívül gyorsan elpárolognak és bekövetkezik a párolgásból fakadó fizikai folyamat a lehűlés. A hőelvonási energia következtében a vízszemcsék hideg levegőt képeznek és ezáltal nagymértékben változtatják meg a levegő hőtartalmát és lehűtik azt.
10 mikronnál kisebb méretű vízcseppek milliói távoznak a porlasztófúvókán keresztül.
A relatív páratartalom értékén értjük azt a nedvesség felszívási, elpárologtatási képességet, amelyet egy adott hőmérsékleti tartományban még képes a levegő felvenni. Ez a döntő tényezője a hűtési potenciálértéknek. Így kijelenthető, hogy a párolgással történő hűtés hatékonyságának a mértéke, egyenes arányban van a levegő természetes páratartalmának értékével. Minél alacsonyabb egy adott helynek a levegő páratartalma, annál jobb hűtőhatást tudunk elérni a területen a levegőbe
juttatott, azonnal elpárolgó és hűsítő hatást kifejtő vízszemcsék segítségével.