Textilipari cégek pátásítása
Sok más könnyűipari ágazat mellett, a textilipar is jelentős előnyöket szerezhet a gyártási körülmények szabályozásából. Nagyon fontos a levegő páratartalmának pontos beállítása.
Nagyon fontos, hogy amíg a fonalból szövet lesz figyelemmel kísérjük az anyag nedvesség tartalmát, valamint a környezet páratartalmát. A túl alacsony nedvességtartalom könyörtelenül meglátszik a kész anyagon.
Azok az üzemek, ahol nincs légkondicionálás, vagy ahol a környezet szabályozása nem megfelelő, ott folyamatosan problémát okoz a fonalszakadás, valamint a statikus elektromosság a kézimunkák és hímzések elkészítése, a szövés és a fonás során.
Az Amerikai Textilipari Intézet kutatásai azt mutatják, hogy ha a gyapjú termékek gyártása közben a relatív páratartalmat 60-ról 70%-ra emeljük, akkor a fonal rugalmassága 15%-kal növekszik, ez pedig drasztikusan csökkenti szálszakadások számát a gyártás során, így jelentősen növekszik a gyártási kapacitás.
A párásító berendezések megfelelő alkalmazásával tökéletesen szabályozható a természetes fonalak és cérnák szakítószilárdsága, csökken a statikus feltöltődés, szabályozni lehet a lebegő port, ezzel javulnak a munkakörülmények is.
Páratartalom és a fonal tulajdonságai
A víztartalom jelentős részét képezi a fonal tömegének. A száraz pamutnak kb. 7%-a víz, míg egy száraz szintetikus műszál esetében ez csak 2-3%. A gyapjúnál viszont a víztartalom akár 18% is lehet.
Statikus elektromosság
A textiliparban jól ismert jelenség, hogy a cérnák és fonalak nedvességtartalmának jelentős szerepe van az elektromos töltések csökkentésében.
Abban az esetben ha fonal teljesen száraz, akkor nagyon nagy az elektromos ellenállása. Amikor a környezet pára-tartalma emelkedik, a fonal anyaga nedvességet vesz fel, így csökken a szál elektromos ellenállása, könnyebben levezeti a súrlódás miatt kialakuló elektrosztatikus töltéseket.
Pormegkötés a párásítás erőssége
A párásító berendezések használatával csökkenthető a lebegő por okozta probléma is.
Amennyiben működik párásító készülék, a fonal és a rajta levő maradványok, szöszök felveszik a levegőből a nedvességet ezáltal nehezebbek lesznek és nem lebegnek az üzemben.
Párásító hűtés
A textiliparban a nagynyomású párásító berendezések további előnyei is kényelmesen kihasználhatók. A befújt apró vízcseppek szinte azonnal, még a levegőben elpárolognak, a párolgás hőt von el a környezetből, ami csökkenti a hőmérsékletet, így a végeredmény egy természetes, környezetbarát hűtőrendszer.
Munka körülmények
A száraz környezetű munkahelyek igazi problémáit a téli időszakban tapasztalhatjuk meg, amikor plusz fűtőrendszert alkalmazunk a megfelelő hőmérséklet eléréséhez. A száraz munkakörnyezet jelentős hatással bír a dolgozók szervezetére, a közérzetükre.
- Száraz nyálkahártyák és szem, bőr irritáció, fájdalom.
- Fokozott fertőzésveszély, a száraz orrcimpák rendkívül érzékenyek.
- Az enyhe kiszáradás fejfájást okoz.
- Az oldószerek, a ragasztók és a festékek fokozott elpárolgása.
- A lebegő szennyeződések koncentrációja növekszik.
- Nagyobb mértékű elektrosztatikus feltöltődés.
- Észrevétlen hatások a termelésre és a dolgozók szervezetére. A rendszeres műszaki hibák, valamint a gyártási hibák okozta leállások növelik a költségeket, ráadásul a munkahelyi stressz fokozódik.
A legoptimálisabb relatív páratartalom valahol 55% és 70% között van. Ebben az esetben a gyártás során jobb minőséget lehet előállítani minimális állásidő mellett, így csökken a gyártási selejt és növekszik a profit.